Girls basketball bidistrict results, regional pairings

Girls basketball

Playoffs pairings/results

Class 5A

Bidistrict results

St. Thomas More 75, Assumption 27

Airline 57, Hahnville 44

Dutchtown 62, Terrebonne 54

John Ehret 54, Pineville 25

Byrd 51, Scotlandville 33

LaGrange 57, Mt. Carmel Academy 51

Ponchatoula 65, South Lafourche 39

Archbishop Chapelle 51, Dominican 25

Southwood 62, Central Lafourche 17

Zachary 56, Sulphur 35

West Monroe 49, Westgate at 39

Lafayette 55, St. Joseph’s Academy 44

Mandeville 66, Chalmette 41

Northshore 57, Walker 43

Ouachita 47, Natchitoches Central 37

Denham Springs 62, Slidell 29

Regional pairings

Airline at St. Thomas More

Dutchtown at John Ehret

Byrd at LaGrange

Ponchatoula at Archbishop Chapelle

Zachary at Southwood

West Monroe at Lafayette

Northshore at Mandeville

Ouachita Parish at Denham Springs

Class 4A

Bidistrict results

Jennings 59, Northwood 31

Salmen 48, Karr 42

Beau Chene 55, Broadmoor 49

McDonogh #35 64, Washington-Marion 52

Ruston 90, Opelousas 13

Benton 55, Northside 47

Ursuline Academy 56, Woodlawn-BR 44

St. Michael 80, Woodlawn-Shreveport 32

Vandebilt Catholic 57, Belaire 48

Parkway 41, Bossier 31

Peabody 55, Sam Houston 33

St. Louis 62, DeRidder 37

Helen Cox 60, McKinley 47

Leesville 84, Ellender 61

Minden 43, Tioga 35

Bastrop 65, Alexandria 45

Regional pairings

Salmen at Jennings

Beau Chene at McDonogh #35

Benton at Ruston

Ursuline Academy at St. Michael

Parkway at Vandebilt Catholic

Peabody Magnet at St. Louis

Leesville at Helen Cox

Bastrop at Minden

Class 3A

Bidistrict results, pairing

St. James 94, Patterson 29

Westlake 65, Eleanor McMain 36

Port Allen at E.D. White Catholic, Friday

Kaplan 52, B.T. Washington 49

Northwest 56, Franklin 32

Plaquemine 58, North Vermilion 54, OT

Rayville 65, St. Mary’s Academy 29

Loyola Prep 45, De La Salle 27

Notre Dame 41, Green Oaks 29

Madison 54, Xavier Prep 50

Albany 55, Crowley 48

Baker 61, Caldwell Parish 44

Amite 61, Loranger 35

Abbeville 63, West Feliciana 54

Richwood 71, Marksville 66

Avoyelles 84, Ben Franklin 31

Regional pairings

Westlake at St. James

E.D. White-Port Allen winner vs. Kaplan

Plaquemine at Northwest

Rayville at Loyola Prep

Notre Dame at Madison

Albany at Baker

Abbeville at Amite

Richwood at Avoyelles

Class 2A

Bidistrict results

Donaldsonville 73, Lusher Charter 9

Evangel Christian 52, East Beauregard 45

University 70, St. Helena Central 45

Oakdale 57, Anacoco 46

John Curtis 43, Haynes Academy 26

Many 35, Doyle 29

Ferriday 43, Lake Arthur 36

Winnfield 62, Runnels 34

South Beauregard 83, Thomas Jefferson 28

Sterlington 55, Episcopal-BR 44, OT

Iota 71, Jonesboro-Hodge 60

Pickering 77, Capitol for Girls 23

Ville Platte 52, Port Barre 36

Lake Providence 64, Springfield 31

Mansfield 49, Kinder 38

St. Thomas Aquinas 72, Lakeside 28

Regional pairings

Evangel Christian at Donaldsonville

University Lab at Oakdale

John Curtis at Many

Winnfield at Ferriday

Sterlington at South Beauregard

Iota at Pickering

Lake Providence at Ville Platte

Mansfield at St. Thomas Aquinas

Class 1A

Bidistrict results

Plain Dealing 88, South Plaquemines 20

North Central 101, Delhi 25

Ringgold 63, Merryville 55

West St. John 60, St. John-Plaquemine 27

St. Martin’s Episcopal 56, East Iberville 34

Ouachita Christian 35, Metairie Park Country Day 22

Gueydan 49, Ascension Catholic 43

Tensas 86, Basile 40

Cedar Creek 65, Oberlin 57

Southern Lab 70, Vermilion Catholic 25

St. Mary 40, Central Catholic 39

White Castle 55, Hanson Memorial 21

Grambling 54, Oak Grove 46, OT

Block 48, Elton 37

Varnado 45, St. Edmund 34

Arcadia 71, Delhi Charter 28

Regional pairings

North Central at Plain Dealing

Ringgold at West St. John

St. Martin’s Episcopal at Ouachita Christian

Tensas at Gueydan

Southern Lab at Cedar Creek

White Castle at St. Mary

Block at Grambling

Varnado at Arcadia

Class B

Bidistrict results

Fairview 98, Mt. Hermon 27

Negreet 62, Holden 59

Monterey 64, Converse 46

Quitman 57, Avoyelles Charter 36

Rapides 70, Maurepas 32

Grand Lake 46, Choudrant 42

Weston 47, Hosanna Christian 39, OT

Lacassine 65, Castor 16

Hornbeck 85, Forest 29

Zwolle 71, Gibsland-Coleman 52

Pitkin 50, Bell City 42

Florien 69, Doyline 33

Summerfield 57, Oak Hill 50

Glenmora 46, Midland 37, OT

Simpson 45, Singer 35

Hathaway 80, Centerville 29

Regional pairings

Negreet at Fairview

Monterey at Quitman

Grand Lake at Rapides

Weston at Lacassine

Zwolle at Hornbeck

Pitkin at Florien

Glenmora at Summerfield

Simpson at Hathaway

Class C

Bidistrict pairings, results

(1) Saline, bye

Claiborne Christian 46, Hicks 24

(24) Phoenix at (9) Dubach

Elizabeth 47, Family Christian 22

(5) Pelican, bye

Kilbourne 54, Ebarb 31

Hackberry 60, Northside Christian 32

(4) Plainview, bye

(3) Calvin, bye

(19) St. Joseph’s-Plaucheville at (14) Epps

Grace Christian 59, Georgetown 57, OT

(6) Cotton Valley, bye

(26) Grand Isle at (7) Pleasant Hill

Athens 56, New Living Word 24

Reeves 68, Atlanta 60

(2) Starks, bye

Regional pairings

Claiborne Christian at Saline

Dubach at Elizabeth

Kilbourne at Pelican

Hackberry at Plainview

St. Joseph’s-Epps winner at Calvin

Grace Christian at Cotton Valley

Grand Isle-Pleasant Hill winner vs. Athens

Reeves at Starks

Acadia Parish Today

Crowley Post-Signal
P.O. Box 1589, Crowley, LA 70527
Phone: 337-783-3450
Fax: 337-788-0949

Rayne-Acadian Tribune
P.O. Box 260, Rayne, LA 70578
Phone: 337-334-3186
Fax: 337-334-8474

Church Point News
315 N. Main St., Church Point, LA 70525
Phone: 337-684-5711
Fax: 337-684-5793

Follow Us