LHSAA Boys Prep Basketball Playoff Results and Pairings

The Louisiana High School Athletic Association’s boys basketball playoff results and pairings:

Class 5A

Bidistrict results

St. Augustine 76, Acadiana 44

Slidell 57, Thibodaux 48

Brother Martin 56, Lafayette 49

Ponchatoula 51, West Monroe 48

Hammond 77, West Jefferson 60

Southwood 76, Central 70

LaGrange 67, Pineville 63

Sulphur 57, South Lafourche 37

Ouachita Parish 76, Byrd 48

St. Thomas More 61, Destrehan 49

Catholic 55, Hahnville 50

Jesuit 68, East St. John 56

Westgate 86, Central Lafourche 63

Covington 80, Ehret 67

Natchitoches Central 70, Airline 66

Scotlandville 65, Denham Springs 57

Regional pairings

Slidell at St. Augustine

Brother Martin at Ponchatoula

Hammond at Southwood

LaGrange at Sulphur

St. Thomas More at Ouachita

Jesuit at Catholic

Westgate at Covington

Scotlandville at Natchitoches Central

Class 4A

Bidistrict results

Peabody 80, Woodlawn-Shreveport 26

McDonogh (35) 59, Franklin 52

Salmen 61, Morgan City 58

Istrouma 57, St. Louis Catholic 33

Wossman 58, Belle Chasse 51

Tioga 60, DeRidder 59

Minden 53, Huntington 46

Glen Oaks 71, Haughton 42

Washington-Marion 48, Woodlawn 40

Karr 70, Vandebilt Catholic 67

East Jefferson 68, St. Martinville 54

Northside 63, Benton 31

Ellender 60, O.P. Walker 46

Cecilia 67, Helen Cox 59

Neville 57, Alexandria 54

Bossier 108, Franklinton 70

Regional pairings

McDonogh (35) at Peabody

Salmen at Istrouma

Wossman at Tioga

Minden at Glen Oaks

Edna Karr at Washington-Marion

East Jefferson at Northside

Cecilia at Ellender

Neville at Bossier

Class 3A

Bidistrict results

Vidalia 102, G.W. Carver 38

Bogalusa 77, Avoyelles 75, 2 OTs

Crowley 81, Baker 67

Rayville 107, Northeast 81

Abbeville 52, Patterson 32

Madison 46, Caldwell 44

Marksville71, Redemptorist 67

E.D. White 44, Kaplan 31

Carroll 82, Cohen 53

Northwest 51, Port Allen 47

Holy Cross 56, Franklin 52

Green Oaks 64, B.T. Washington 59

Richwood 103, Loyola Prep 65

North DeSoto 63, Amite 61

Iowa 64, Rayne 47

Plaquemine 56, John McDonogh 28

Regional pairings

Bogalusa at Vidalia

Rayville vs. Crowley

Abbeville at Madison

E.D. White at Marksville

Carroll at Northwest

Holy Cross at Green Oaks

Richwood at North DeSoto

Iota at Plaquemine

Class 2A

Bidistrict results

Riverside Academy 102, Sterlington 52

Port Barre 71, Ville Platte 57

Lakeview 47, Anacoco 43

Springfield 71, South Beauregard 60

Evangel Christian 84, North Caddo 45

Dunham 57, Lakeside 49

Douglass 72, Welsh 42

Many 74, Pickering 45

Red River 72, Calvary Baptist 53

Newman 55, Farmerville 53

Episcopal 74, St. Helena Central 56

Mamou 64, Lusher 63

Donaldsonville 92, Pope John Paul II 71

Pointe Coupee Central 58, Rosepine 42

Jonesboro-Hodge 73, Capitol High Academy 63

St. Thomas Aquinas 59, John Curtis 39

Regional pairings

Port Barre at Riverside

Springfield at Lakeview

Dunham at Evangel Christian

Many at Douglass

Newman at Red River

Episcopal at Mamou

Pointe Coupee Central at Donaldsonville

Jonesboro-Hodge at St. Thomas Aquinas

Class 1A

Bidistrict results

Christian Life 92, Oberlin 41

Gueydan 66, Basile 64

East Iberville 65, Ascension Catholic 53

Southern Lab 81, Crescent City 33

Plain Dealing 82, Jackson 64

Grambling 96, Ecole Classique 24

Block 69, Northwood-Lena 56

North Central 67, Vermilion Catholic 37

Central Catholic 76, Logansport 50

Tensas 72, Delhi 62

Arcadia 61, Delcambre 35

Elton 69, Oak Grove 56

St. Mary’s 61, Hamilton Christian 52

White Castle 67, Haynesville 65

Varnado 52, St. Martin’s Episcopal 48

Metairie Park Country Day 91, Catholic-PC 47

Regional pairings

Christian Life at Gueydan

East Iberville at Southern Lab

Grambling at Plain Dealing

Block at North Central

Central Catholic at Tensas

Arcadia at Elton

White Castle at St. Mary’s

Metairie Park Country Day at Varnado

Class B

Bidistrict results

Rapides 90, Episcopal School of Acadiana 34

Bell City 66, Florien 60

Castor 70, Negreet 64

Gibsland-Coleman 94, Hathaway 85

Centerville 102, Forest 60

Houma Christian 56, Maurepas 54

Holden 72, Quitman 54

Fairview 115, Weston 71

Zwolle 90, Mount Hermon 50

Summerfield 72, Pitkin 56

Shongaloo 69, Monterey 49

Simsboro 72, Grand Lake 38

Hornbeck 40, Singer 21

Doyline 56, Lacassine 47

Hosanna Christian 79, Glenmora 50

Midland 94, Simpson 32

Regional pairings

Rapides at Bell City

Castor at Gisbland-Coleman

Houma Christian at Centerville

Holden at Fairview

Zwolle at Summerfield

Shongaloo at Simsboro

Hornbeck at Doyline

Midland at Hosanna Christian

Class C

Bidistrict results

Pleasant Hill 89, Bishop McManus 38

Calvin 60, Starks 44

Grand Isle 71, First Baptist Christian 45

Dubach 79, Cotton Valley 59

Kilbourne 73, St. Joseph’s-Plaucheville 52

Saline 84, Elizabeth 69

Pelican 72, Northside Christian 61

Jehovah-Jireh 59, Phoenix 41

Plainview 74, Ebarb 45

Claiborne Christian 83, Reeves 35

Spearsville 86, Assembly Christian 50

Atlanta 59, Johnson Bayou 31

Grace Christian 63, Family Christian 43

Sicily Island 46, Hicks 41

Mariion 44, Epps 41

Athens 91, Holy Rosary 25

Regional pairings

Calvin at Pleasant Hill

Grand Isle at Dubach

Saline at Kilbourne

Pelican at Jehovah-Jireh

Plainview at Clairborne Christian

Spearsville at Atlanta

Sicily Island at Grace Christian

Marion at Athens

Acadia Parish Today

Crowley Post-Signal
P.O. Box 1589, Crowley, LA 70527
Phone: 337-783-3450
Fax: 337-788-0949

Rayne-Acadian Tribune
P.O. Box 260, Rayne, LA 70578
Phone: 337-334-3186
Fax: 337-334-8474

Church Point News
315 N. Main St., Church Point, LA 70525
Phone: 337-684-5711
Fax: 337-684-5793

Follow Us