LHSAA girls playoff results and pairings

Class AAAAA

Bidistrict results

Natchitoches 86, E. St. John 13

Carencro 53, Northshore 31

Chapelle 46, Chalmette 28

Dominican 48, Comeaux 36

John Ehret 52, Destrehan 36

Ponchatoula 66, Dutchtown 63

Byrd 45, Slidell 30

Denham 42, Sulphur 19

STM 57, South Lafourche 32

Thibodaux 51, Zachary 36

Mandeville 64, Hahnville 54

Terrebonne 45, Westgate 38

Walker 66, West Monroe 34

Ouachita 56, Lafayette 55, OT

Airline 60, St. Joseph’s 39

Southwood 51, Mt Carmel 28

Regional pairings

Natchitoches at Carencro

Chapelle at Dominican

John Ehret at Ponchatoula

Byrd at Denham Springs

Thibodaux at St. Thomas More

Mandeville at Terrebonne

Walker at Ouachita Parish

Southwood at Airline

Class AAAA

Bidistrict results

Vandebilt Catholic 68, Karr 31

Peabody 65, Benton 58

Beau Chene 80, Broadmoor 54

Ruston 55, Minden 38

Ursuline 84, Ellender 27

W-Marion 67, Woodlawn 60

McDonogh 55, DeRidder 51

Bastrop 57, Huntington 37

St. Michael 68, Tioga 22

Bossier 89, Cabrini 39

Glen Oaks 77, Cecilia 59

Cox 67, Woodlawn-BR 52

Parkway 52, Haughton 41

St. Louis 72, Leesville 46

Neville 60, Warren Easton 39

Jennings 89, Wossman 44

Regional pairings

Peabody at Vandebilt Catholic

Beau Chene at Ruston

Washington-Marion at Ursuline

McDonogh 35 at Bastrop

Bossier at St. Michael

Glen Oaks at Helen Cox

St. Louis Catholic at Parkway

Neville at Jennings

Class AAA

Bidistrict results

Carroll 76, Bogalusa 39

Sumner 62, Redemptorist 41

Richwood 67, Northwest 58

Loyola Prep 76, Patterson 35

Avoyelles 70, De La Salle 30

Buckeye 32, St. Mary’s 20

Rayville 81, McMain 42

Abbeville 66, Caldwell 28

Baker 50, B.T. Washington 31

Kaplan 56, Amite 31

Loranger 70, Church Point 60

Franklin 70, Xavier Prep 38

St. James 58, Albany 45

N. Vermilion 54, ND 49

Brusly 48, E.D. White 43

Madison 75, Ben Franklin 22

Regional pairings

Carroll at Sumner

Loyola Prep at Richwood

Buckeye at Avoyelles

Rayville vs. Abbeville

Kaplan at Baker

Loranger at Franklin

North Vermilion at St. James

Madison at Brusly

Class AA

Bidistrict results

University 86, Lusher 20

Lakeside 32, Doyle 31

Iota 74, Kinder 35

Red River 57, Ville Platte 54

John Curtis 65, Sterlington 42

Ferriday 50, Springfield 48, OT

Capitol 66, Lake Providence 35

Winnfield 51, Northlake 35

S. Beauregard 66, Jeanerette 36

East Beauregard 54, Many 40

Donaldsonville 75, Riverside 45

Oakdale 64, Calvary Baptist 50

Mansfield 65, Mamou 60

Pickering 71, Evangel 55

Menard 49, Homer 44

STA 73, Fisher 15

Regional pairings

University @Lakeside

Iota @Red River

Ferriday at John Curtis

Capitol at Winnfield

E. Beauregard at S. Beauregard

Donaldsonville at Oakdale

Mansfield at Pickering

Menard at St. Thomas Aquinas

Class A

Bidistrict results

Plain Dealing 80, False River 31

Westminster 62, VC 58

Merryville 75, White Castle 54

Arcadia 54, Central Catholic 23

Southern Lab 44, Hanson 38

Delcambre 58, Ascension 52

Block 62, St. Martin’s 44

Varnado 64, Country Day 44

Oak Grove 74, Christian Life 35

Ringgold 53, Haynesville 49

West St. John 60, Hamilton 47

Oberlin 65, Delhi 51

North Central 62, St. Mary’s 41

Kentwood 50, East Iberville 35

Tensas 57, Ouachita Chris. 50

Cedar Creek 57, Grambling 39

Regional pairings

Westminster at Plain Dealing

Merryville at Arcadia

Delcambre @ Southern Lab

Varnado @ Block

West St. John at Oberlin

North Central at Kentwood

Tensas at Cedar Creek

Class B

Bidistrict results

Fairview 89, Centerville 16

Converse 52, Summerfield 49

Weston 67, Negreet 50

Bell City 41, Midland 35

Choudrant 63, Harrisonburg 10

Holden 67, Monterey 56

Glenmora 38, Avoyelles 34

Hathaway 66, Castor 45

Lacassine 58, Doyline 27

Hosanna 37, Quitman 35

Singer 54, Rapides 44

Zwolle 81, Forest 30

Oak Hill 74, Coleman 53

Florien 61, Grand Lake 47

Pitkin 47, Simpson 38

Hornbeck 114, Mt. Hermon 49

Regional pairings

Fairview at Converse

Weston at Bell City

Holden at Choudrant

Glenmora at Hathaway

Hosanna Christian at Lacassine

Zwolle at Singer

Florien at Oak Hill

Pitkin at Hornbeck

Class C

Bidistrict results

(1) Dubach receives a bye

Kilbourne 48, St. Joseph-Plaucheville 45

Cotton Valley 77, Ebarb 39

Pleasant Hill 48, Northside Chrisian 31

(5) Claiborne Christian receives a bye

Calvin 55, Grace Christian 53

Elizabeth 41, Hackberry 34

(4) Plainview receives a bye

(3) Starks receives a bye

Hicks 65, Phoenix 43

Athens 41, Spearsville 34

(6) Atlanta receives a bye

Pelican 74, Family Christian 19

Georgetown 67, Epps 46

Bienville 40, Reeves 39

(2) Saline receives a bye

Regional pairings

Kilbourne at Dubach

Cotton Valley vs. Pleasant Hill

Calvin at Claiborne Christian

Elizabeth at Plainview

Hicks at Starks

Athens at Atlanta

Georgetown at Pelican

Bienville at Saline

Acadia Parish Today

Crowley Post-Signal
P.O. Box 1589, Crowley, LA 70527
Phone: 337-783-3450
Fax: 337-788-0949

Rayne-Acadian Tribune
P.O. Box 260, Rayne, LA 70578
Phone: 337-334-3186
Fax: 337-334-8474

Church Point News
315 N. Main St., Church Point, LA 70525
Phone: 337-684-5711
Fax: 337-684-5793

Follow Us