LHSAA releases 2011 prep softball playoff brackets

Class 5A

32-Chalmette (9-12) at 1-Barbe (23-1)

17-Lafayette (18-10) at 16-Airline (18-11)

24-Assumption (18-8) at 9-Fontainbleau (24-6)

25-Dominican (12-16) at 8-Dutchtown (19-8)

28-Captain Shreve (12-17) at 5-St. Thomas More (18-5)

21-Zachary (16-14) at 12-Live Oak (19-10)

20-Slidell (13-12) at 13-Pineville (17-13)

29-Terrebonne (9-12) at 4-Hahnville (27-3)

30-South Terrebonne (13-7) at 3-West Monroe (25-5)

19-Covington (17-9) at 14-Denham Springs (16-10)

22-Academy of Our Lady (19-8) at 11-Northshore (19-3)

27-John Ehret (16-4) at 6-St. Joseph's (19-7)

23-Carencro (11-10) at 10-Byrd (14-7)

18-New Iberia (15-9) at 15-Sulphur (13-9)

31-Thibodaux (10-16) at 2-East Ascension (26-4)

Class 4A

32-O.P. Walker (16-5) at 1-Sam Houston (20-5)

17-Parkway (16-13) at 16-Franklin Parish (19-10)

24-Franklinton (13-7-1) at 9-Breaux Bridge (17-6)

25-Pearl River (11-10) at 8-Ursuline (18-10)

28-Morgan City (13-16) at 5-West Ouachita (17-10)

21-St. Michael (17-7) at 12-Leesville (13-13)

20-DeRidder (13-10) at 13-Belle Chasse (20-8)

29-Tara (10-10) at 4-Vandebilt (19-8)

30-Woodlawn (5-13) at 3-Haughton (22-5)

19-Tioga (12-13) at 14-Northwood (16-10)

22-St. Louis (16-11) at 11-Neville (13-15)

27-Cecilia (9-12) at 6-Cabrini (19-6)

26-Caddo Magnet (13-14) at 7-Alexandria (19-9)

23-Beau Chene (14-13) at 10-Grant (16-9)

18-Ruston (13-15) at 15-Lutcher (14-13)

31-Warren Easton (10-4) at 2-Teurlings Catholic (24-4)

Class 3A

32-St. Mary's (8-8) at 1-Buckeye (28-4)

17-West Feliciana (18-10) at 16-Jewel Sumner (21-7)

24-Church Point (12-11) at 9-Avoyelles (20-10)

25-Bunkie (9-11) at 8-North Vermilion (20-9)

28-Sacred Heart-NO (8-6) at 5-Albany (21-5)

21-North DeSoto (13-14) at 12-Rayne (15-8-1)

20-Crowley (15-8) at 13-Caldwell (19-11)

29-Eunice (8-15) at 4-Catholic-NI (24-6-1)

30-Xavier Prep (13-6) at 3-Parkview Baptist (22-8)

19-Berwick (12-17) at 14-Livonia (15-11)

22-Plaquemine (14-15) at 11-Notre Dame (18-10)

27-Loranger (15-10) at 6-Kaplan (20-8)

26-DeLaSalle (10-5) at 7-Jena (22-5)

23-Rayville (13-13) at 10-Iowa (20-5)

18-Loyola Prep (14-12) at 15-E.D. White (16-8)

31-J.S. Clark (11-5) at 2-Brusly (23-8)

Class 2A

32-Episcopal (6-14) at 1-Riverside (27-2)

17-Anacoco (15-8) at 16-South Beauregard (14-16)

24-Runnnels (11-8) at 9-Pine Prairie (18-8)

25-Fisher (11-8) at 8-Mamou (23-8)

28-Springhill (10-10) at 5-Winnfield (20-7)

21-North Caddo (15-11) at 12-Many (23-6)

20-French Settlement (17-12) at 13-Opelousas Catholic (21-6)

29-Springfield (8-20) at 4-Evangel (21-9)

30-Lakeview (10-12) at 3-DeQuincy (24-7)

19-Doyle (14-7) at 14-Iota (19-9)

22-Thomas Jeffferson (13-7) at 11-Menard (20-8-1)

27-Port Barre (10-16) at 6-Kinder (23-9)

26-Mangham (14-11) at 7-St. Charles (20-5)

23-Lakeside (11-17) at 10-Sterlington (17-8)

18-Sacred Heart (14-10) at 15-Rosepine (18-9)

31-Jonesboro-Hodge (6-11) at 2-John Curtis (19-6)

Class 1A

32-West St. John (8-11) at 1-False River (22-4)

17-St. Edmund (10-13) at 16-Merryville (12-8)

24-Ascension Christian (11-16) at 9-Oak Grove (13-7)

25-St. Mary's (7-13) at 8-Cedar Creek (21-8-2)

28-Christian Life (8-17) at 5-Catholic-PC (19-11)

21-South Cameron (10-12) at 12-Delcambre (14-11)

20-Sarepta (12-6) at 13-Haynesville (19-3)

29-White Castle (9-16) at 4-Hannan (18-10)

30-Country Day (6-10) at 3-Ouachita Christian (20-6)

19-Vermilion Catholic (12-9) at 14-Hanson Memorial (13-10)

22-Montgomery (12-14) at 11-Block (15-9)

27-Grambling (8-7) at 6-South Plaquemine (23-2)

26-Delhi Charter (9-17) at 7-Logansport (25-6)

23-St. Martin's (7-11) at 10-Ascension Catholic (19-11)

18-LaSalle (11-11) at 15-Oberlin (16-9)

31-Ecole Classique (7-8) at 2-St. John (26-3)

Class B

32-Evans (2-18) at 1-Oak Hill (23-4)

17-Downsville (8-9) at 16-Stanley (13-17)

24-Negreet (9-18) at 9-Quitman (17-4)

25-Shongaloo (10-9) at 8-Choudrant (16-13)

28-Harrisonburg (3-13) at 5-Monterey (20-5)

21-Converse (8-15) at 12-Zwolle (14-11)

20-Castor (10-7) at 13-Grand Lake (13-10)

29-Bell City (6-14) 4-Pitkin (14-9)

30-Simsboro (6-18-1) at 3-Simpson (19-7)

19-Weston (11-15-1) at 14-Houma Christian (15-12)

22-Avoyelles Charter (8-15-3) at 11-Florien (15-5)

27-Patrick Taylor (9-7) at 6-Forest (14-10)

26-Centerville (10-14) at 7-Hornbeck (15-5-1)

23-Fairview (8-15) at 10-Maurepas (14-10)

18-Summerfield (12-7) at 15-Glenmora (13-10)

31-Doyline (5-13) at 2-Holden (20-3)

Class C

Regional Pairings

16-Phoenix (2-3) at 1-Starks (15-9)

9-Ebarb (13-11) at 8-Family Christian (14-8)

12-Assembly Christian (12-13-1) at 5-St. Joe's (10-11)

13-Reeves (10-10) at 4-Claiborne Christian (10-12)

14-Cotton Valley (8-4) at 3-Calvin (16-3)

11-Georgetown (4-10-2) at 6-Kilbourne (12-10-1)

10-Elizabeth (7-9) at 7-Hackberry (11-10)

15-Dubach (3-17) at 2-Grace Christian (22-4)

Acadia Parish Today

Crowley Post-Signal
P.O. Box 1589, Crowley, LA 70527
Phone: 337-783-3450
Fax: 337-788-0949

Rayne-Acadian Tribune
P.O. Box 260, Rayne, LA 70578
Phone: 337-334-3186
Fax: 337-334-8474

Church Point News
315 N. Main St., Church Point, LA 70525
Phone: 337-684-5711
Fax: 337-684-5793

Follow Us