Acadia Volunteers for Family and Community Achievement Day results

PHOTO SUBMITTED
AVFC members winning “Best Overall” awards on Achievement Day included, seated from left, Ruth Ann Klumpp, Betty Miller, Elaine Chatagnier, Joyce LeJeune, Martha Pierret; standing, Darleen Courville, Gloria Gaspard, Joyce Lalande, Lula St. Germain, Willietta Servat, Christina Hornsby, Rita Benoit and Dot Leger. Also receiving a “Best Overall” award but not pictured was Wilma LeJeune.

PHOTO SUBMITTED
Storytellers recounting their “going back in time” journeys at AVFC Achievement Day included, seated from left, Mary Ann Sagrera, Joyce LeJeune; Wilma LeJeune, Elaine Chatagnier, Darleen Courville, Charlotte Miller (who assisted Joyce LeJeune with her story) and Rita Benoit.

PHOTO SUBMITTED
Members of the Jeff Davis Volunteers for Family and Community served as judges for the AVFC’s Achievement Day. They were, seated from left, Ernie Freeman, Sylvia Guillotte, Carolyn DeWolfe; standing, Linda Rogers, Patty Daigle, Charlotte Miller and Ollie Tietje.

 

The Acadia Volunteers for Family and Community (AVFC) held their annual Achievement Day on Wednesday, May 7, at the LSUAgCenter in Crowley.

This year’s theme was “AVFC Goes Back in Time.”

AVFC President Elaine Chatagnier welcomed guests, followed by the Presentation of Colors and the Pledge of Allegiance. A recording of John Wayne giving a special patriotic rendition of the Pledge, along with “Why I Love America,” was played, adding to the “back in time” atmosphere of the event.

Barrett Courville, Parish Chair for the Acadia Parish Extension Office of LSU AgCenter, welcomed the group and pledged the AgCenter’s ongoing support to AVFC, which is an affiliate of Louisiana Volunteers for Family and Community with a Memorandum of Understanding with LSU AgCenter.

Guest speaker was Amber Menard, nutrition consultant and owner of Weight Wise Clinic in Scott, who spoke regarding healthy eating and lifestyle changes.

Several members shared their “going-back-in-time” journeys with words and “back-then” pictures of themselves or their “old time” grandparents. The heartfelt stories were warm and uniquely personal.

Many contest categories were open for competition and the items entered were exceptional.

Lunch was catered by members of the TOPS Organization, and the group enjoyed entries from the dessert competition afterward.

After lunch, contest placings and Best Overall winners were announced. Chatagnier also handed out special certificates awarded to AVFC members at the LVFC State Convention in Houma in April.

The day ended with a recitation of the “old” club collect, a fitting conclusion for the “back in time” day.

This year’s AVFC Achievment Day contest winners were as follows:

Ceramics (any kind):

Best Overall – Rita Benoit, Night

1st place – Rita Benoit, Night

2nd place – Dot Leger, Roberts Cove

Christmas Decorations (any decor):

Best Overall – Dot Leger, Roberts Cove

1st place – Dot Leger, Roberts Cove

2nd place – Wilma LeJeune, Iota

3rd place – Lula St. Germain, Roberts Cove

Other Holiday Decorations (any decor):

Best Overall – Joyce Lalande, Roberts Cove

1st place – Joyce Lalande, Roberts Cove

2nd place – Wilma LeJeune, Iota

3rd place – Lula St. Germain, Roberts Cove

Home Decorations (any decor):

Best Overall – Lula St. Germain, Roberts Cove

1st place – Lula St. Germain, Roberts Cove

2nd place – Joyce Lalande, Roberts Cove

3rd place – Joyce Lyons, Roberts Cove

Wreaths (any decor):

Best Overall – Joyce Lalande, Roberts Cove

1st place – Joyce Lalande, Roberts Cove

2nd place – Elaine Chatagnier, Iota

Crochet (yarn) (afghans, full-size):

1st place – Joyce LeJeune, Iota

2nd place – Lula St. Germain, Roberts Cove

Crochet (yarn) (afghans, baby):

Best Overall – Joyce LeJeune, Iota

1st place – Joyce LeJeune, Iota

Crochet (yarn) (other):

1st place – Lula St. Germain, Roberts Cove

2nd place – Joyce Lyons, Roberts Cove

3rd place – Joyce LeJeune, Iota

Crochet (small thread) (small article):

1st place – Lula St. Germain, Roberts Cove

2nd place – Joyce LeJeune, Iota

3rd place – Christina Hornsby, Roberts Cove

Crochet (small thread) (large article):

Best Overall – Joyce LeJeune, Iota

1st place – Joyce LeJeune, Iota

Crochet (small thread) (pillows):

Best Overall – Joyce LeJeune, Iota

Embroidery (any article):

Best Overall – Wilma LeJeune, Iota

1st place – Wilma LeJeune, Iota

2nd place – Joyce Lyons, Roberts Cove

3rd place – Lula St. Germain, Roberts Cove

Knitting (any article):

Best Overall – Rita Benoit, Night

1st place – Rita Benoit, Night

Quilting (large article):

1st place – Lula St. Germain, Roberts Cove

2nd place – Joyce Lyons, Roberts Cove

Quilting (small article):

Best Overall – Wilma LeJeune, Iota

1st place – Wilma LeJeune, Iota

2nd place – Joyce LeJeune, Iota

Paintings (tole):

1st place – Dot Leger, Roberts Cove

Paintings (other):

Best Overall – Rita Benoit, Night

1st place – Rita Benoit, Night 

Photography (35 mm) (color - people):

1st place – Elaine Chatagnier, Iota

2nd place – Dot Leger, Roberts Cove

3rd place – Betty Miller, Night

Photography (35 mm) (color - animals):

1st place - Elaine Chatagnier, Iota

Photography (35 mm) (black and white):

Best Overall – Elaine Chatagnier, Iota

1st place – Elaine Chatagnier, Iota

Photography (35 mm) (other):

1st place - Betty Miller, Night

Photography (digital) (color - landscape):

1st place – Josie Thevis, Roberts Cove

2nd place – Joyce LeJeune, Iota

3rd place – Rosie Trahan, Night

Photography (digital) (color - people):

1st place – Betty Miller, Night

2nd place – Joyce LeJeune, Iota

Photography (digital) (color - animals):

1st place – Elaine Chatagnier, Iota

2nd place – Joyce LeJeune, Iota

3rd place – Rosie Trahan, Night

Photography (digital) (black and white):

1st place – Rosie Trahan, Night

Photography (digital) (other):

Best Overall – Elaine Chatagnier, Iota

1st place – Elaine Chatagnier, Iota

2nd place – Betty Miller, Night

Scrapbook Page:

Best Overall – Martha Grantham, Night

1st place – Martha Grantham, Night

2nd place – Ruth Ann Klumpp, Iota

Machine Sewing (other):

Best Overall – Wilma LeJeune, Iota

1st place – Wilma LeJeune, Iota

2nd place – Joyce Lyons, Roberts Cove

3rd place – Joyce Lalande, Roberts Cove

Decorated Clothing (any item):

Best Overall – Dot Leger, Roberts Cove

1st place – Dot Leger, Roberts Cove

Flower Arrangements (fresh):

1st place – Martha Grantham, Night

2nd place – Josie Thevis, Roberts Cove

Flower Arrangements (dry or silk):

Best Overall – Darleen Courville, Iota

1st place – Darleen Courville, Iota

2nd place – Ruth Ann Klumpp, Iota

Home Grown Hanging Baskets (flowering):

Best Overall – Martha Pierret, Roberts Cove

1st place – Martha Pierret, Roberts Cove

Home Grown Potted Plants (flowering): 

1st place – Christina Hornsby, Roberts Cove

2nd place – Martha Pierret, Roberts Cove

Home Grown Potted Plants (succulents):

Best Overall – Betty Miller, Night

1st place – Betty Miller, Night

2nd place – Ruth Ann Klumpp, Iota

3rd place – Lula St. Germain, Roberts Cove

Home Grown Potted Plants (foliage):

1st place - Betty Miller, Night

Home Grown Roses (bud - single in vase):

1st place - Josie Thevis, Roberts Cove

Home Grown Roses (open - single in vase):

Best Overall – Martha Pierret, Roberts Cove

1st place – Martha Pierret, Roberts Cove

2nd place – Josie Thevis, Roberts Cove

3rd place – Betty Pousson, Iota

Home  Grown Roses (open - multiple in vase):

1st place – Christina Hornsby, Roberts Cove

2nd place – Martha Grantham, Night

Yard/Garden Ornaments (any kind):

Best Overall – Rita Benoit, Night

1st place – Rita Benoit, Night

2nd place – Dot Leger, Roberts Cove

Breads (yeast):

1st place – Wilma LeJeune, Iota

Breads (quick):

Best Overall – Wilma LeJeune, Iota

1st place – Wilma LeJeune, Iota

2nd place – Mary Ann Sagrera, Night

Desserts (cookies):

1st place: Myrtle Servat, Roberts Cove

Desserts (cakes):

Best Overall – Willietta Servat, Roberts Cove

1st place – Willietta Servat, Roberts Cove

2nd place –Martha Pierret, Roberts Cove

3rd place – Wilma LeJeune, Iota

Desserts (candy):

1st place – Wilma LeJeune, Iota

Other Desserts (brownies, fruit cobbler, etc.):

1st place – Betty Pousson, Iota

2nd place – Rosie Trahan, Night

3rd place – Mary Ann Sagrera, Night

Refrigerated Desserts:

1st place – Josie Thevis, Roberts Cove

2nd place – Ruth Ann Klumpp, Iota

3rd place – Betty Miller, Night

Beverages (tea):

Best Overall – Ruth Ann Klumpp, Iota

1st place – Ruth Ann Klumpp, Iota

2nd place – Rosie Trahan, Night

3rd place - Rita Benoit, Night

Food Preservation (jams):

1st place – Wilma LeJeune, Iota

2nd place – Josie Thevis, Roberts Cove

3rd place – Martha Pierret, Roberts Cove

Food Preservation (jellies):

1st place – Betty Miller, Night

2nd place – Christina Hornsby, Roberts Cove

Food Preservation (preserves):

1st place – Betty Pousson, Iota

2nd place – Josie Thevis, Roberts Cove

Food Preservation (pickled products):

1st place – Wilma LeJeune, Iota

2nd place – Darleen Courville, Iota

3rd place – Josie Thevis, Roberts Cove

Food Preservation (canned fruits):

1st place: Christina Hornsby, Roberts Cove

Food Preservation (canned vegetables):

Best Overall – Christina Hornsby, Roberts Cove

1st place – Christina Hornsby, Roberts Cove

2nd place – Josie Thevis, Roberts Cove

Acadia Parish Today

Crowley Post-Signal
P.O. Box 1589, Crowley, LA 70527
Phone: 337-783-3450
Fax: 337-788-0949

Rayne-Acadian Tribune
P.O. Box 260, Rayne, LA 70578
Phone: 337-334-3186
Fax: 337-334-8474

Church Point News
315 N. Main St., Church Point, LA 70525
Phone: 337-684-5711
Fax: 337-684-5793

Follow Us