Prep Baseball Playoff Pairings

Prep Baseball Pairings

Class 5A

Quarterfinal (Friday at Tulane)

West Monroe vs. Catholic

Brother Martin vs. Dutchtown

Acadiana vs. Lafayette

Central vs. Barbe

Regional

Catholic 9, Jesuit 8, 10 innings

West Monroe 3, Zachary 2

Brother Martin 12, Live Oak 8

Dutchtown 7, Byrd 6, 9 innings

Lafayette 11, Denham Springs 0, 5 innings

Acadiana 3, Rummel 2

Barbe 10, Northshore 5

Central 3, Destrehan 1

Bidistrict

Catholic-BR 15, Grace King 0, 5 innings

Jesuit 3, Hahnville 2, 10 innings

West Monroe 7, East Ascension 2

Zachary 3, Airline 0

Brother Martin 6, St. Thomas More 0

Live Oak 4, Sulphur 2

Byrd 2, St. Amant 1, 8 innings

Dutchtown 4, Ouachita 0

Lafayette 15, South Lafourche 5

Denham Springs 4, New Iberia 3

Acadiana 12, Archbishop Shaw 9

Archbishop Rummel 8, Central Lafourche 3

Barbe 5, Westgate 4

Northshore 7, Fontainebleau 4

Central 8, St. Paul 7

Destrehan 9, John Ehret 1

Class 4A

Semifinal (Friday at Louisiana Tech)

St. Louis vs. Belle Chasse

Teurlings Catholic vs. Sam Houston

Quarterfinal

St. Louis 12, Tioga 6

Belle Chasse 3, St. Michael 2

Teurlings Catholic 7, West Ouachita 2

Sam Houston 5, Vandebilt 3

Regional

Tioga 10, Alexandria 6

St. Louis Catholic 5, Pearl River 2

Belle Chasse 6, Minden 5

St. Michael 17, Benton 6

West Ouachita 4, Morgan City 2

Teurlings Catholic 14, Cecilia 6

Vandebilt Catholic 9, Leesville 4

Sam Houston 7, Haughton 2

Bidistrict

Tioga 11, Warren Easton 1

Alexandria 5, Woodlawn-BR 3

Pearl River 6, Neville 5

St. Louis Catholic 12, Ruston 6

Belle Chasse 9, DeRidder 0

Minden 13, Salmen 3

St. Michael 12, St. Martinville 11

Benton 12, Northwood-Shreveport 0

West Ouachita 33, McDonogh (35) 4

Morgan City 5, Parkway 3, 11 innings

Teurlings Catholic 5, Bastrop 2

Cecila 5, Lutcher 2

Vandebilt Catholic 7, Bossier 0

Leesville 8, Franklinton 7

Sam Houston 7, Breaux Bridge 0

Haughton 16, Huntington 6

Class 3A

Semifinal (Friday at Louisiana Tech)

E.D. White vs. Brusly

Livonia vs. Notre Dame

Quarterfinal

E.D. White 5, Parkview Baptist 0

Brusly 5, Eunice 3

Livonia 8, Loyola 7

Notre Dame 4, Catholic-New Iberia 1

Regional

Parkview Baptist 6, Patterson 0

E.D. White 8, West Feliciana 4

Eunice 11, Iowa 2

Brusly 9, Loranger 5

Livonia 11, Redemptorist 1

Loyola Prep 7, North DeSoto 5

Catholic-New Iberia 3, Holy Cross 2

Notre Dame 10, Albany 0

Bidistrict

Parkview Baptist 21, John McDonogh 0

Patterson 2, Crowley 0

West Feliciana 9, Abbeville 8

E.D. White 15, Rayville 4

Iowa 10, Vidalia 8

Eunice 10, Kaplan 3

Loranger 4, Berwick 3

Brusly 10, Rayne 1

Livonia 6, Bolton 1

Redemptorist 10, Erath 9

North DeSoto 10, St. James 0

Loyola Prep 11, Port Allen 1

Catholic-New Iberia 6, Caldwell 2

Holy Cross 10, De La Salle 0

Albany 12, North Vermilion 2

Notre Dame 10, Ben Franklin 0

Class 2A

Semifinal (Friday at Shreveport)

Northlake Christian vs. John Curtis

Episcopal-BR vs. Sterlington

Quarterfinal

Northlake Christian 7, DeQuincy 1

John Curtis 7, Riverside 1

Episcopal-BR 13, Port Barre 9, 9 innings

Sterlington 7, Evangel 5

Regional

DeQuincy 7, St. Charles Catholic 6

Northlake Christian 8, Rosepine 0

Riverside Academy 13, Newman 2

John Curtis 7, Menard 6

Port Barre 6, Springfield 4, 8 innings

Episcopal-BR 12, Lakeside 9

Sterlington 7, University 3

Evangel Christian 5, Doyle 4

Bidistrict

St. Charles Catholic 5, Mamou 3

DeQuincy 4, Mangham 1

Rosepine 15, Oakdale 0

Northlake Christian 10, Springhill 0

Riverside Academy 5, Runnels 2

Newman 9, Fisher 4

Menard 8, Opelousas Catholic 3

John Curtis 10, Farmerville 0

Port Barre 4, Calvary Baptist 3

Springfield 4, Sacred Heart-Ville Platte 3

Episcopal-BR 6, Kinder 5

Lakeside 14, Many 5

Sterlington 7, Pope John Paul II 2

University 9, St. Thomas Aquinas 4

Doyle 5, Dunham 4

Evangel Christian 11, East Beauregard 1

Class 1A

Semifinal (Friday at Shreveport)

Catholic-PC vs. St. Mary’s

St. Edmund vs. Ouachita Christian

Quarterfinal

Catholic-Pointe Coupee 13, St. John-Plaquemine 3

St. Mary’s 6, LaSalle 1

St. Edmund 5, Vermilion Catholic 2

Ouachita Christian 4, Hannan 1

Regional

Catholic-Pointe Coupee 12, False River Academy 2

St. John-Plaquemine 19, Delhi Charter 9

LaSalle 12, St. Frederick 4

St. Mary’s 15, St. Martin’s 8

St. Edmund 21, Crescent City 0

Vermilion Catholic 5, Cedar Creek 3

Ouachita Christian 7, Oak Grove 4

Archbishop Hannan 4, Ascension Catholic 1

Bidistrict

Catholic of Pointe Coupee 11, Jackson 1

False River Academy 10, Westminster 8

Delhi Charter 7, Logansport 2

St. John of Plaquemine 11, Oberlin 0

LaSalle 3, White Castle 0

St. Frederick 6, Hanson Memorial 5

St. Martin’s Episcopal 12, Block 2

St. Mary-Natchitoches 17, Sarepta 1

St. Edmund 15, Ridgewood 0

Crescent City 17, Central Catholic 7

Vermilion Catholic 14, Metairie Park Country Day 2

Cedar Creek 12, Christian Life 0

Ouachita Christian 12, Merryville 2

Oak Grove 19, Delcambre 9

Archbishop Hannan 4, Haynesville 3

Ascension Catholic 12, Ecole Classique 2

Class B

Semifinal (Friday at Alexandria)

Forest vs. Holden

Choudrant vs. Converse

Quarterfinal

Forest 4, Pitkin 2

Holden 1, Fairview 0

Choudrant 8, Grand Lake 5

Converse 8, Maurepas 7

Regional

Forest 9, Simpson 3

Pitkin 11, Downsville 6

Fairview 3, Stanley 1

Holden 9, Florien 7

Choudrant 13, Bethany Christian 8

Grand Lake 3, Oak Hill 2

Maurepas 2, Zwolle 1

Converse 12, Castor 1

Bidistrict

Forest 11, Bell City 0

Simpson 8, Weston 1

Downsville 10, Monterey 4

Pitkin 15, Negreet 0

Fairview 14, Harrisonburg 3

Stanley 11, Episcopal School of Acadiana 1

Holden 16, Simsboro 0

Florien 3, Avoyelles Charter 2

Choudrant 26, Dodson 2

Bethany Christian 11, Hornbeck 4

Grand Lake 2, Quitman 1

Oak Hill 12, Summerfield 2

Maurepas 13, Houma Christian 1

Zwolle 11, Glenmora 1

Castor 15, Doyline 10

Converse 24, Rapides 0

Class C

Semifinal (Friday at Alexandria)

Claiborne Christian vs. Family Christian

Grace Christian vs. Hicks

Quarterfinal

Claiborne Christian 3, Elizabeth 0

Family Christian 3, Northside Christian 2

Grace Christian 15, Kilbourne 0

Hicks 17, Calvin 6

Regional

Claiborne Christian 13, Grand Isle 0

Elizabeth 8, Ebarb 0

Family Christian 6, Spearsville 3

Northside Christian 5, Reeves 0

Grace Christian 14, St. Joseph’s-Plaucheville 0

Kilbourne 18, Plainview 2

Calvin 11, Georgetown 8

Hicks 21, Assembly Christian 5

Bidistrict

Grand Isle 10, Dubach 3

Reeves 16, Athens 2

St. Joseph’s-Plaucheville 21, Johnson Bayou 4

Assembly Christian 9, Hackberry 6

NOTE: (1) Claiborne Christian, No. 9 Ebarb, No. 8 Elizabeth, No. 5 Family Christian, No. 12 Spearsville, No. 4 Northside Christian, No. 3 Grace Christian, No. 11 Plainview, No. 6 Kilbourne, No. 7 Georgetown, No. 10 Calvin and No. 2 Hicks received byes.

Acadia Parish Today

Crowley Post-Signal
P.O. Box 1589, Crowley, LA 70527
Phone: 337-783-3450
Fax: 337-788-0949

Rayne-Acadian Tribune
P.O. Box 260, Rayne, LA 70578
Phone: 337-334-3186
Fax: 337-334-8474

Church Point News
315 N. Main St., Church Point, LA 70525
Phone: 337-684-5711
Fax: 337-684-5793

Follow Us