Prep Baseball Playoff Pairings

Class 5A ~ Quarterfinal (Friday at Tulane)

West Monroe vs. Catholic

Brother Martin vs. Dutchtown

Acadiana vs. Lafayette

Central vs. Barbe

Regional

Catholic 9, Jesuit 8, 10 innings

West Monroe 3, Zachary 2

Brother Martin 12, Live Oak 8

Dutchtown 7, Byrd 6, 9 innings

Lafayette 11, Denham Springs 0, 5 innings

Acadiana 3, Rummel 2

Barbe 10, Northshore 5

Central 3, Destrehan 1

Bidistrict

Catholic-BR 15, Grace King 0, 5 innings

Jesuit 3, Hahnville 2, 10 innings

West Monroe 7, East Ascension 2

Zachary 3, Airline 0

Brother Martin 6, St. Thomas More 0

Live Oak 4, Sulphur 2

Byrd 2, St. Amant 1, 8 innings

Dutchtown 4, Ouachita 0

Lafayette 15, South Lafourche 5

Denham Springs 4, New Iberia 3

Acadiana 12, Archbishop Shaw 9

Archbishop Rummel 8, Central Lafourche 3

Barbe 5, Westgate 4

Northshore 7, Fontainebleau 4

Central 8, St. Paul 7

Destrehan 9, John Ehret 1

Class 4A

Semifinal (Friday at Louisiana Tech)

St. Louis vs. Belle Chasse

Teurlings Catholic vs. Sam Houston

Quarterfinal

St. Louis 12, Tioga 6

Belle Chasse 3, St. Michael 2

Teurlings Catholic 7, West Ouachita 2

Sam Houston 5, Vandebilt 3

Regional

Tioga 10, Alexandria 6

St. Louis Catholic 5, Pearl River 2

Belle Chasse 6, Minden 5

St. Michael 17, Benton 6

West Ouachita 4, Morgan City 2

Teurlings Catholic 14, Cecilia 6

Vandebilt Catholic 9, Leesville 4

Sam Houston 7, Haughton 2

Bidistrict

Tioga 11, Warren Easton 1

Alexandria 5, Woodlawn-BR 3

Pearl River 6, Neville 5

St. Louis Catholic 12, Ruston 6

Belle Chasse 9, DeRidder 0

Minden 13, Salmen 3

St. Michael 12, St. Martinville 11

Benton 12, Northwood-Shreveport 0

West Ouachita 33, McDonogh (35) 4

Morgan City 5, Parkway 3, 11 innings

Teurlings Catholic 5, Bastrop 2

Cecila 5, Lutcher 2

Vandebilt Catholic 7, Bossier 0

Leesville 8, Franklinton 7

Sam Houston 7, Breaux Bridge 0

Haughton 16, Huntington 6

Class 3A ~ Semifinal (Friday at Louisiana Tech)

E.D. White vs. Brusly

Livonia vs. Notre Dame

Quarterfinal

E.D. White 5, Parkview Baptist 0

Brusly 5, Eunice 3

Livonia 8, Loyola 7

Notre Dame 4, Catholic-New Iberia 1

Regional

Parkview Baptist 6, Patterson 0

E.D. White 8, West Feliciana 4

Eunice 11, Iowa 2

Brusly 9, Loranger 5

Livonia 11, Redemptorist 1

Loyola Prep 7, North DeSoto 5

Catholic-New Iberia 3, Holy Cross 2

Notre Dame 10, Albany 0

Bidistrict

Parkview Baptist 21, John McDonogh 0

Patterson 2, Crowley 0

West Feliciana 9, Abbeville 8

E.D. White 15, Rayville 4

Iowa 10, Vidalia 8

Eunice 10, Kaplan 3

Loranger 4, Berwick 3

Brusly 10, Rayne 1

Livonia 6, Bolton 1

Redemptorist 10, Erath 9

North DeSoto 10, St. James 0

Loyola Prep 11, Port Allen 1

Catholic-New Iberia 6, Caldwell 2

Holy Cross 10, De La Salle 0

Albany 12, North Vermilion 2

Notre Dame 10, Ben Franklin 0

Class 2A ~ Semifinal (Friday at Shreveport)

Northlake Christian vs. John Curtis

Episcopal-BR vs. Sterlington

Quarterfinal

Northlake Christian 7, DeQuincy 1

John Curtis 7, Riverside 1

Episcopal-BR 13, Port Barre 9, 9 innings

Sterlington 7, Evangel 5

Regional

DeQuincy 7, St. Charles Catholic 6

Northlake Christian 8, Rosepine 0

Riverside Academy 13, Newman 2

John Curtis 7, Menard 6

Port Barre 6, Springfield 4, 8 innings

Episcopal-BR 12, Lakeside 9

Sterlington 7, University 3

Evangel Christian 5, Doyle 4

Bidistrict

St. Charles Catholic 5, Mamou 3

DeQuincy 4, Mangham 1

Rosepine 15, Oakdale 0

Northlake Christian 10, Springhill 0

Riverside Academy 5, Runnels 2

Newman 9, Fisher 4

Menard 8, Opelousas Catholic 3

John Curtis 10, Farmerville 0

Port Barre 4, Calvary Baptist 3

Springfield 4, Sacred Heart-Ville Platte 3

Episcopal-BR 6, Kinder 5

Lakeside 14, Many 5

Sterlington 7, Pope John Paul II 2

University 9, St. Thomas Aquinas 4

Doyle 5, Dunham 4

Evangel Christian 11, East Beauregard 1

Class 1A ~ Semifinal (Friday at Shreveport)

Catholic-PC vs. St. Mary’s

St. Edmund vs. Ouachita Christian

Quarterfinal

Catholic-Pointe Coupee 13, St. John-Plaquemine 3

St. Mary’s 6, LaSalle 1

St. Edmund 5, Vermilion Catholic 2

Ouachita Christian 4, Hannan 1

Regional

Catholic-Pointe Coupee 12, False River Academy 2

St. John-Plaquemine 19, Delhi Charter 9

LaSalle 12, St. Frederick 4

St. Mary’s 15, St. Martin’s 8

St. Edmund 21, Crescent City 0

Vermilion Catholic 5, Cedar Creek 3

Ouachita Christian 7, Oak Grove 4

Archbishop Hannan 4, Ascension Catholic 1

Bidistrict

Catholic of Pointe Coupee 11, Jackson 1

False River Academy 10, Westminster 8

Delhi Charter 7, Logansport 2

St. John of Plaquemine 11, Oberlin 0

LaSalle 3, White Castle 0

St. Frederick 6, Hanson Memorial 5

St. Martin’s Episcopal 12, Block 2

St. Mary-Natchitoches 17, Sarepta 1

St. Edmund 15, Ridgewood 0

Crescent City 17, Central Catholic 7

Vermilion Catholic 14, Metairie Park Country Day 2

Cedar Creek 12, Christian Life 0

Ouachita Christian 12, Merryville 2

Oak Grove 19, Delcambre 9

Archbishop Hannan 4, Haynesville 3

Ascension Catholic 12, Ecole Classique 2

Class B ~ Semifinal (Friday at Alexandria)

Forest vs. Holden

Choudrant vs. Converse

Quarterfinal

Forest 4, Pitkin 2

Holden 1, Fairview 0

Choudrant 8, Grand Lake 5

Converse 8, Maurepas 7

Regional

Forest 9, Simpson 3

Pitkin 11, Downsville 6

Fairview 3, Stanley 1

Holden 9, Florien 7

Choudrant 13, Bethany Christian 8

Grand Lake 3, Oak Hill 2

Maurepas 2, Zwolle 1

Converse 12, Castor 1

Bidistrict

Forest 11, Bell City 0

Simpson 8, Weston 1

Downsville 10, Monterey 4

Pitkin 15, Negreet 0

Fairview 14, Harrisonburg 3

Stanley 11, Episcopal School of Acadiana 1

Holden 16, Simsboro 0

Florien 3, Avoyelles Charter 2

Choudrant 26, Dodson 2

Bethany Christian 11, Hornbeck 4

Grand Lake 2, Quitman 1

Oak Hill 12, Summerfield 2

Maurepas 13, Houma Christian 1

Zwolle 11, Glenmora 1

Castor 15, Doyline 10

Converse 24, Rapides 0

Class C ~ Semifinal (Friday at Alexandria)

Claiborne Christian vs. Family Christian

Grace Christian vs. Hicks

Quarterfinal

Claiborne Christian 3, Elizabeth 0

Family Christian 3, Northside Christian 2

Grace Christian 15, Kilbourne 0

Hicks 17, Calvin 6

Regional

Claiborne Christian 13, Grand Isle 0

Elizabeth 8, Ebarb 0

Family Christian 6, Spearsville 3

Northside Christian 5, Reeves 0

Grace Christian 14, St. Joseph’s-Plaucheville 0

Kilbourne 18, Plainview 2

Calvin 11, Georgetown 8

Hicks 21, Assembly Christian 5

Bidistrict

Grand Isle 10, Dubach 3

Reeves 16, Athens 2

St. Joseph’s-Plaucheville 21, Johnson Bayou 4

Assembly Christian 9, Hackberry 6

NOTE: (1) Claiborne Christian, No. 9 Ebarb, No. 8 Elizabeth, No. 5 Family Christian, No. 12 Spearsville, No. 4 Northside Christian, No. 3 Grace Christian, No. 11 Plainview, No. 6 Kilbourne, No. 7 Georgetown, No. 10 Calvin and No. 2 Hicks received byes.

Acadia Parish Today

Crowley Post-Signal
P.O. Box 1589, Crowley, LA 70527
Phone: 337-783-3450
Fax: 337-788-0949

Rayne-Acadian Tribune
P.O. Box 260, Rayne, LA 70578
Phone: 337-334-3186
Fax: 337-334-8474

Church Point News
315 N. Main St., Church Point, LA 70525
Phone: 337-684-5711
Fax: 337-684-5793

Follow Us