Tigers, Lady Tigers each place third in District 5-2A Track Meet

By Mike Rizzuto

Sun Times Editor

The Lake Arthur High School Tiger and Lady Tiger track and field teams traveled to Welsh High School this past Wednesday, April 22, 2009 and each took home third place honors in the District 5-2A Track and Field Meet held there.

Gabby Guidry of Lake Arthur was named Outstanding Track Girl in the meet for winning three races--the 800 meters, the 1600 meters, and the 3200 meter runs.

Here are the results of the District 5-2A Girls Track and Field Meet for Lake Arthur High School:

--Shotput, Angelle Robinson, 4th place, 27 feet two inches; Jenna Hoffpauir, 5th place, 26 feet four inches.

--Discus, Jenna Hoffpauir, 3rd place, 77 feet, five inches.

--Javelin, Jenna Hoffpauir, 5th place, 84 feet three inches.

--High Jump, Sabrina Benoit, 3rd place, four feet six inches.

--100 Meter Dash, Latara Conley, 4th place, 13.9 seconds.

--200 Meter Dash, Latara Conley, 3rd place, 29.25 seconds; Amber Guidry, 4th place, 29.46 seconds.

--400 Meter Run, Jenna Hoffpauir, 3rd place, 1:23.55.

--800 Meter Run, Gabby Guidry, 1st place, 2:56.10; Sabrina Benoit, 4th place, 3:02.93.

--1600 Meter Run, Gabby Guidry, 1st place, 6:30.01; Carly Hay, 2nd place, 6:58.35.

--3200 Meter Run, Gabby Guidry, 1st place, 15:24.07.

--100 Meter Low Hurdles, Matti Smith, 1st place, 17.73 seconds.

--300 Meter Low Hurdles, Matti Smith, 1st place, 53.92 seconds.

--400 Meter Relay, Lake Arthur, 3rd place, 56.25 seconds.

--800 Meter Relay, Lake Arthur, 2nd place, 1:54.32.

--1600 Meter Relay, Lake Arthur, 2nd place, 4:55.94.

Here are the results for the Lake Arthur High School Tiger boys in the District 5-2A Meet:

--Shotput, Kyle Trahan, 3rd place, 39 feet two inches; Trey Dugas, 4th place, 37 feet nine inches.

--Discus, Kade Trahan, 5th place, 92 feet six inches.

--Javelin, Colby Lavergne, 2nd place, 138 feet 11 inches; Spencer Royer, 5th place, 120 feet.

--Long Jump, Aulden Robinson, 5th place, 19 feet eight inches.

--Triple Jump, Duane Watkins, 2nd place, 41 feet three inches.

--High Jump, Rory Guidry, 5th place, five feet four inches.

--Pole Vault, John Comeaux, 4th place, nine feet.

--200 Meter Dash, Aulden Robinson, 5th place, 24.39 seconds.

--400 Meter Dash, Tyler Malos, 3rd place, 55.47 seconds; Jacob Broussard, 4th place, 57.70 seconds.

--800 Meter Run, Trent Hargrave, 2nd place, 2:18.20; Jacob Broussard, 4th place, 2:25.53.

--1600 Meter Run, Jacob Broussard, 2nd place, 5:12.68.

--3200 Meter Run, Darren Yates, 5th place, 13:17.00.

--110 Meter High Hurdles, Scott Trahan, 3rd place, 18.25 seconds.

--300 Meter High Hurdles, Scott Trahan, 5th place, 46.27 seconds.

--400 Meter Relay, Lake Arthur, 4th place, 46.61 seconds.

--800 Meter Relay, Lake Arthur, 4th place, 1:36.24.

--1600 Meter Relay, Lake Arthur, 2nd place, 3:50.08.

Acadia Parish Today

Crowley Post-Signal
P.O. Box 1589, Crowley, LA 70527
Phone: 337-783-3450
Fax: 337-788-0949

Rayne-Acadian Tribune
P.O. Box 260, Rayne, LA 70578
Phone: 337-334-3186
Fax: 337-334-8474

Church Point News
315 N. Main St., Church Point, LA 70525
Phone: 337-684-5711
Fax: 337-684-5793

Follow Us